Wczasy w Malezji - 8 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem!

Wiedzieliście, że w Malezji znajduje się najstarszy las deszczowy na świecie? Ciekawym jest również fakt, że bez problemu można się tam dogadać po angielsku! To państwo należące do obszaru Azji Południowo-Wschodniej, a konkretniej do Półwyspu Malajskiego i wyspy Borneo zaskakuje naprawdę wieloma rzeczami. W artykule poniżej przedstawiamy 10 rzeczy, które koniecznie musicie wiedzieć przez wyjazdem, chociażby po to, aby podróż przebiegała wam bez niespodzianek i niepotrzebnego stresu. Zatem przejdźmy do faktów!

Kraj zakazów i nakazów

To jedne z tych rzeczy, które mogą mocno zadziwić podczas podróżowania po Malezji. Tak naprawdę na każdym kroku spotkać można różnorakie nakazy i zakazy, od “tu nie można jeść”, “tu nie można siadać” po zakazy całowania. Nie warto ich jednak ignorować, ponieważ za ich nieprzestrzeganie grozi kara pieniężna – w wysokości nawet do 500 MYR (czyli około 450 złotych)!

Na taksówki lepiej…uważać

Nie bez powodu malezyjskie taksówki okrzyknięte zostały najgorszymi na świecie. Kierowcy bardzo często nie wiedzą gdzie jadą, co chwile pytając pasażerów “czy to tutaj”. Oczywiście to my płacimy za ich niewiedzę i czas, przez który jesteśmy wożeni, więc im dłużej krążą po mieście w poszukiwaniu miejsca tym dla nich korzystniej. Co ciekawe, nawet sam Minister Malezji wypowiadał się na temat wątpliwej jakości usług taksówkarskich. Na szczęście coraz częściej tamtejsi kierowcy korzystają z usług firm, które prowadzą zagubionych za pomocą aplikacji, więc jest szansa, że sytuacja chociaż trochę się poprawi.

W Malezji bez problemu dogadasz się po angielsku!

Jeśli potrafisz dogadać się po angielsku i zgubisz się w Malezji nie masz się o co martwić! To popularny język w tej części świata. Wszystko za sprawą tego, że Malezja jest byłą kolonia brytyjską, a język angielski to tam drugi oficjalny język! Nie zdziwcie się jednak gdy usłyszycie ciekawe zlepki słów, które brzmią “odrobinę angielsko”, ale nie do końca. Przykładem może być handphone, co oznacza telefon komórkowy, outstation, co oznacza “nie funkcjonuje/zamknięte” czy gostan, które oznacza cofnąć się. To przejawy tak zwanego Manglishu, czyli połączenia języka angielskiego z malajskim. Nie dziwcie się więc, jeśli usłyszycie to zabawne słowotwórstwo. Jednak najważniejsze jest to, że znając angielski na pewno się dogadacie, bo wspomniany Manglish to mały ułamek codziennej mowy mieszkańców.

Jesteś ciągle głodny? Malezja to miejsce dla Ciebie!

A to wszystko za sprawą Mamaki, czyli lokalnych barów czynnych 24 h na dobę! Klimat tych miejsc jest niezwykle swobodny i rodzinny. Każe to myśleć, że nazwa tych miejsc nie jest przypadkowa i tak faktycznie jest, bo Mamaki w języku Malezji to wujek! Zatem w tych całonocnych barach zjecie pyszny lokalny i domowy obiad. Fajne jest to, że wybór jedzenia jest naprawdę spory. Menu bardzo często wywieszone jest na ścianie, na dużej tablicy. Trochę jak w polskich barach mlecznych 🙂 Jeśli nie możecie się zdecydować, śmiało pytajcie obsługi lub kucharza co poleca, na pewno pomogą i doradzą. Kuchnia malezyjska uchodzi za jedną z lepszych na świecie, więc warto skosztować jej w Mamaki, czyli u źródła.

Malezyjska Inka czyli…Milo!

To kolejna rzecz, której naprawdę warto spróbować będąc w Malezji. Napój zwany Milo tak naprawdę powstał w Australii, jednak podbił serca Malezyjczyków na tyle, że to najpopularniejszy napój w tej części świata. To mieszanka czekolady i słodu, może być serwowana na ciepło lub na zimno. Smakiem nieco przypomina kawę zbożową, jednak uwierzcie, jest zupełnie nie podrobienia. Często podawana jest w woreczkach z lodem i słomką, polecamy!

Transport w Malezji

Konkretnie metro i pociągi są… koedukacyjne. Warto wiedzieć o tym podziale zanim wsiądziecie do transportu publicznego, bo możecie być bacznie obserwowani co bywa nieco krępujące. Oczywiście będziecie też zmuszeni do zmiany wagonu na ten z odpowiadająca wam płcią. Dlaczego tak to tam wygląda? Malezyjczycy to w 60 % wyznawcy islamu, dlatego też w miejscach publicznych nie do pomyślenia jest, aby kobiety i mężczyźni przebywali razem w zamkniętej przestrzeni. Kobiety mają więc osobne wagony (zazwyczaj są to zaledwie dwa wagony na cały skład).

Langkawi, czyli najpopularniejsza wyspa wśród turystów

Pewnie zastanawiacie się dlaczego? Otóż władze wyspy postanowiły znieść na jej terenie podatek od alkoholu, więc turyści bardzo chętnie odwiedzają ten zakątek Malezji. Warto wiedzieć, że w każdym innym miejscu tego kraju podatek wynosi, aż 100 %! Asortyment tamtejszego centrum zakupowego naprawdę robi wrażenie, warto więc wybrać się na tą wyspę, aby zaoszczędzić i wydać zachomikowane grosze na przykład na pyszne jedzenie w Mamaki 🙂

Park Narodowy Taman Negara

To najstarsza dżungla świata licząca aż 130 milionów lat! Amazoński las, który liczy 55 milionów lat to przy nim malutkie dziecko…Warto wiedzieć, że Malezyjczycy to naród, który niezwykle ceni sobie przyrodę i dba o lokalny ekosystem. Dbałość o naturę widać na przykład w Sipindian, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych, najlepiej zachowanych raf koralowych na świecie. Wiele państw na świecie powinno uczyć się od Malezyjczyków troski o przyrodę.

Mamy nadzieję, że garść tych praktycznych rad i ciekawostek sprawi, że wasza podróż do Malezji będzie udana i co najważniejsze – niezapomniana! No i oczywiście smaczna za sprawą wujka… Mamaki!

wczasy w malezji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here