Idealny śpiwór na wyprawę w góry

Wybór dobrego śpiwora, który sprawdzi się podczas wakacyjnych wyjazdów to nie lada wyzwanie. Na rynku jest dostępnych wiele propozycji, które znacznie różnią się od siebie nie tylko parametrami, ale też ceną. Jak więc odnaleźć się w dostępnej ofercie i wybrać ten idealny? Zacznij od określenia jego funkcji. To na pewno znacznie zawęzi obszar poszukiwań.

Śpiwór to jeden z najważniejszych elementów wakacyjnego ekwipunku. Ma on bardzo ważne zadanie, a wybranie tego odpowiedniego gwarantuje komfort użytkowania nie tylko podczas jednego wyjazdu, a przed długie lata.

Puchowy czy syntetyczny?

To, jaki typ śpiwora wybrać zależy głównie od jego roli. Sam musisz zdecydować, na jakie wyprawy będziesz go wybierał, w jakich warunkach spał i – co najważniejsze – w jakich temperaturach. Jeśli potrzebujesz śpiwora na wyprawy w góry zazwyczaj musisz liczyć się ze znacznymi spadkami temperatur w nocy. Najlepszym wyborem w takim przypadku wydaje się być śpiwór puchowy. Puch, którym jest wypełniony jest naturalnym izolatorem. Najczęściej wybiera się do tego pióra gęsie, często też kacze lub mieszane. Idealnie chronią przed niskimi temperaturami. Niewątpliwą zaletą śpiworów puchowych jest możliwość ich złożenia do bardzo małych rozmiarów, dzięki czemu zajmują mało miejsca. A to duża zaleta przy pakowaniu się na wakacje i przy pieszych wędrówkach.

Śpiwory puchowe idealnie sprawdzą się w zimnych i suchych warunkach, gorzej jednak reagują na wilgoć. Pod jej wpływem puch zbija się w grudki i traci swoje właściwości. W takiej sytuacji warto sięgnąć po śpiwór z syntetycznym wypełnieniem. Są one tworzone ze specjalnej ociepliny, która nie traci swoich właściwości grzewczej nawet po zmoknięciu. Specjalistyczne materiały pozwalają na osiągnięcie podobnych, a często nawet lepszych parametrów niż te pierwsze.

Zakres temperatur

To wartość, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze śpiworów. Standardowo wyróżnia się trzy różne zakresy, a informacje o nich znajdziesz na każdym śpiworze. Określane są w stopniach Celsjusza. Temperatura komfortu określa poziom ciepła, w którym każda kobieta będzie czuła się wygodnie. Kolejna temperatura, limitu, oznacza, że śpiwór ochroni przeciętnego mężczyznę, ale kobiecie może już być w nim za zimno. Ostatni z zakresów to temperatura ekstremalna, w której będzie zimno, ale nie będzie to zagrażało Twojemu zdrowiu ani życiu. W zależności od tego, gdzie się wybierasz Twoje potrzeby mogą być różne. Przy wakacyjnym wyjeździe w Bieszczady na pewno będzie o wiele cieplej niż podczas wiosennego zdobywania szczytu Kazbeku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Cena śpiworu to często decydujący czynnik podczas wyboru te odpowiedniego na wyjazd w góry. Z reguły te puchowe są znacznie droższe niż syntetyczne. Najtańsze kupisz już za kilkadziesiąt złotych, a o górnej granicy ciężko mówić. Dzisiejszy rynek z pewnością zadowoli każdego klienta – oferuje bowiem wiele specjalistycznych produktów.

Ale dobry śpiwór to nie jedyne, co pozwoli Ci na dobrą ochronę przed zimnem i wygodne spędzenie wakacyjnej nocy. Aby poprawić swój komfort niezbędna jest też dobra mata do spania, która będzie izolowała ciało od gruntu, ochroni przed wilgocią i wiatrem. Jeśli do tego założysz odzież funkcyjną na pewno nie zmarzniesz podczas nocy w górach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here