Propozycja na weekend spędzony w Zwierzyńcu

Wybierasz się do Zwierzyńca lub planujesz tam weekend urlopu?  Zastanawiasz się jakie atrakcje oferuje ten region Polski? Okazuje się że pomimo małej rozwiązywalności , Roztocze ma nam wiele do pokazania.

Natura

Będąc w dużym stopniu pod ochroną przyrodniczą, Roztocze oferuje naprawdę wiele do zobaczenia. Największym z chronionych obszarów jest Roztoczański Park Narodowy, graniczący wręcz ze Zwierzyńcem. Spośród zwierząt w nim żyjących warto wymienić kilka takich które trudno jest spotkać w innym regionie kraju- jelenie, rysie, bobry, wilki oraz wielu przedstawicieli ptactwa, np. orlik krzykliwy. Roztoczański Park Narodowy jest również domem dla niepopularnych w naszym kraju gadów takich jak jaszczurka zwinka, żółw błotny czy jaszczurka żyworodna, które to z pewnością mogą sprawić weekendowy nocleg ciekawszym.

Spacer, rower

Pomimo iż odsetek lasów liczony dla Gminy Zwierzyniec wynosi aż 66% (przy średniej krajowej na poziomie 28,4%), w gminie wytyczone jest 5 szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności:

  • 54 kilometrowy szlak Krawędziowy Roztocza oznaczony na czerwono
  • 143 kilometrowy szlak Centralny Roztocza z oznaczeniem niebieskim
  • 58 kilometrowy szlak roztoczański oznaczony kolorem zółtym
  • 67 kilometrowy szlak imienia Aleksandry Wachniewskiej oznaczony na zielono
  • 12 kilometrowy, czarny szlak łącznikowy

oraz trzy trasy rowerowe:

  • Trasa do Florianki będąca najprzystępniejszą z wszystkich trzech ma 30 km długości
  • Trasa do Krasnobrodu będąca około 50 km pętlą
  • Trasa Czarna Pętla o długości 25 km, chociaż długość może być myląca- ze stumetrowym przewyższeniem i cięższą nawierzchnią jest najtrudniejszą trasą spośród trzech.

Zabytki

Spośród licznych zabytków zlokalizowanych wokół gminy wyróżnia się zabytkowy Browar w Zwierzyńcu. Istniejący od początku XIX wieku, będący jednym z najstarszych tego typu obiektów w tej części polski pozostaje czynnym pod dzierżawą Perły – Browaru Lubelskiego. Kolejnym wartym zobaczenia zabytkiem jest Zespół Rezydencji Plenipotenta Ordynacji. Wzniesiona pod koniec XIX wieku przez ród Zamoyskich willa należąca do lokalnych zarządców. Warte zobaczenia są również niezliczone, zabytkowe drewniane domki w Zwierzyńcu.

Jeśli zachęciło cię mnogość atrakcji które ma do zaoferowania Zwierzyniec, zarezerwuj już dziś swój własny, drewniany domek w Zwierzyniec w centrum Roztocza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here