Letnie biwakowanie, czyli co zabrać ze sobą pod namiot?

We wakacje wielu z nas wykorzystuje wolny czas na przeżycie niezapomnianych chwil, które będzie można wspominać, gdy lato już przeminie. Coraz więcej osób decyduje się na wyprawy na łono natury, zabierając ze sobą namioty i śpiwory. Wycieczka w góry jest niezwykle kuszącą opcją, jednakże wymaga odpowiedniego przygotowania się. Co zatem zabrać ze sobą w przypadku aktywnego wypoczynku w górach?

Zanim wyruszysz, odpowiednio się przygotuj

Aby biwak w górach nie skończył się sromotną klęską, konieczne jest przygotowanie dokładnego planu. Uwzględnić trzeba duża zmienność pogody w górach, a więc możliwość nagłego popsucia się pogody. Niespodziewana ulewa wraz z burzą może nas zaskoczyć nawet podczas słonecznego dnia. Dlatego też tak ważne jest to, co ze sobą zabierzemy. Podręczny bagaż powinien zawierać wszystkie rzeczy, które mogą być przydatne w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych czy nieprzewidzianej sytuacji.

Oto czego będziemy potrzebować w górach:

1. Namiot – stanowi on dla wszystkich wędrowców schronienie i powinien być dopasowany do ilości uczestników wyprawy. Najlepiej stawiać na modele, które są łatwe w obsłudze i szybko się je rozkłada i składa. Na rynku można obecnie bezproblemowo dostać namioty samorozkładajace się, co pozwala zaoszczędzić siły i czas. Powinny być one odporne na wilgoć.

2. Śpiwór – jako, że noce w górach bywają naprawdę zimne, to należy zainwestować w ciepły model zapewniający odpowiednią izolację. Najlepiej sprawdza się śpiwór mumia, który dostosowany jest do kształtu ludzkiego ciała.

3. Karimata lub mata – odpowiedni materac na biwak to podstawa do wyspania się. Najlepiej sprawdzają się tutaj karimaty lub maty samopompujące się. Mają one niewielkie rozmiary i są lekkie, dzięki czemu są łatwe w transporcie.

4. Plecak – jego rozmiar powinien być dopasowany do rodzaju biwaku i czasu trwania wyprawy, aby pomieścić wszystkie elementy ekwipunku. Nie bez znaczenia jest tutaj materiał i krój, ilość schowków i kieszeni. Plecak turystyczny musi być odporny na wilgoć.

5. Pozostałe niezbędniki – latarka i zapasowe baterie, kurtka przeciwdeszczowa, wygodne buty, apteczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here