Co robić w przypadku zgubienia paszportu za granicą?

Nierzadko zdarza się, że podczas pakowania swoich rzeczy dostrzegamy brak paszportu, który jest najważniejszym dokumentem podróży. Jeśli rzeczywiście nie uda nam się go nigdzie znaleźć, to należy udać się do miejscowego posterunku policji i uzyskać raport, dzięki któremu uniknie się ewentualnej opłaty za wystawienie nowego dokumentu oraz odzyskanie wieloletniej wizy do USA, która znajdowała się w paszporcie.

Co w przypadku stracenia paszportu za granicą?

Jeśli do zagubienia paszportu dojdzie na terenie Unii Europejskiej, to możliwe jest podróżowanie i okazywanie się dowodem osobistym czy prawem jazdy. Jeśli natomiast taka sytuacja przytrafi nam poza krajami Unii Europejskiej, to należy odwiedzić ambasadę lub konsulat naszego kraju. O tym, gdzie znajduje się ambasada najczęściej informowani jesteśmy za pośrednictwem SMS-a, gdyż są one wysłane zwykle na powitanie przy wjeździe do danego kraju. Adresy palcówek można także znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Konieczność wyrobienia nowego paszportu

Jeśli znajdziemy się w sytuacji zmuszającej nas do wyrobienia nowego paszportu to należy liczyć się z koniecznością wypełniania stosownych formularzy i złożenia dwóch zdjęć. Obowiązkowe jest także udowodnienie swojej tożsamości i polskiego obywatelstwa przy pomocy dowodu osobistego czy prawo jazdy. Poręczyć może także tworzysz podróży. Jeśli pobyt w obcym kraju ma być dłuższy, to należy wyrobić sobie normalny paszport. Z kolei w przypadku natychmiastowego powrotu do Polski wystarczy paszport tymczasowy, a po powrocie do kraju należy złożyć wniosek o normalny dokument.

O czym warto pamiętać?

Przed wyjazdem zaleca się zeskanowanie dokumentów tożsamości i paszportu i przesłanie kopi na swoją skrzynkę mailową czy też zabranie ze sobą skanów. Dzięki temu w przypadku zagubienia paszportu możliwe będzie wyciągniecie jego skanu czy też pobranie go przez Internet ze swojej skrzynki mailowej i wydrukowanie.
Warto już zawczasu odszukać polską ambasadę czy konsulat w danym kraju. W przypadku zgubienia wszystkich dokumentów i podróżowaniu bez towarzyszy, którzy mogliby potwierdzić naszą tożsamość, należy liczyć się z wydłużeniem się całej procedury. Konsultant musi bowiem skontaktować się z właściwymi urzędami w naszym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here