Zielone szkoły

Choć zielone szkoły praktykowane są w Polsce od zaledwie kilkunastu lat, to wszyscy już zdążyli się przekonać, że niosą one ze sobą wiele korzyści. Są one bardzo dobrą okazją do tego by uczyć dzieci zagadnień i umiejętności, które nie są możliwe do przekazania w warunkach typowo szkolnych.

Jakie są główne zalety zielonych szkół?

Dzieci zazwyczaj niesamowicie cieszą się na samą wieść o tym, że w danym roku organizowana będzie zielona szkoła. Takie wyjazdy kojarzą im się z wieloma atrakcjami, zabawą i przygodą. Zielonej szkoły nie można jednak mylić z typową wycieczką kilkudniową, bo jej cel jest całkiem inny. Jak sama nazwa wskazuje dzieci jadą się tam uczyć, jednak owa nauka odbywa się w zupełnie innym trybie niż zwykle. Dzieci na takim wyjeździe mają okazje doznać większej ilość bodźców a przy okazji uczą się też pracy zespołowej. Okazuje się, że praca grupowa jest bardzo ważna, bo to właśnie w jej trakcie kształtują się takie cechy jak koleżeńskość i umiejętność podejmowania kompromisów. Długi czas przebywania z rówieśnikami sprzyja także wykształcaniu się postaw tolerancyjnych. Podczas zielonych szkół dzieci mogą zapoznać się bliżej ze środowiskiem przyrodniczym, poznać nowe rośliny i zwierzęta.

Zielona szkoła to bardzo dobre połączenie twórczej nauki z relaksem w nowym miejscu. Dzieci uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Mają także okazję by wiele nowego dowiedzieć się na tematy ekologiczne. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że takie wyjazdy sprzyjają poprawie relacji pomiędzy nauczycielami i uczniami. Ponadto młodzi ludzie mogą nabywać nowe umiejętności takie jak chociażby zasady poruszania się w obcym terenie. Oprócz tego w sytuacji, gdy pobyt jest na przykład nad morzem można zapewnić dzieciom dostęp do zdrowotnego jodu. Takie wyjazdy są okazją do pokazania dzieciom, jak ważny jest zdrowy styl życia. W tym czasie tworzą się dobre nawyki spędzania czasu na świeżym powietrzu wraz z rówieśnikami.

Jakie atrakcje mogą wystąpić na zielonej szkole?

Oferta biur podróży oraz towarzystw turystycznych w zakresie organizacji zielonych szkół jest dzisiaj bardzo bogata. Dzieci w czasie pobytu mogą realizować takie aktywności jak: piesze wycieczki, strzelanie z łuków, gry miejskie, dyskoteki tematyczne czy zadania ze sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Ponadto odbywają się wycieczki do zagród gospodarczych, rezerwatów czy muzeum leśnictwa. Oprócz tego organizuje się pokazy gimnastyki czy spotkania  z trenerami edukacji ekologicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here