Sześć ważnych postaci Odessy

Sześć ważnych postaci Odessy: kim są sławni ludzie, których nazwiska pojawiły się na odeskiej Alei Gwiazd?

Tradycyjnie, przed Świętem Miasta Odessy montuje się w chodniku tablice upamiętniające wybitnych ludzi, którzy wychwalali Południową Palmyrę i wiele zrobili dla jej rozwoju. Sześć nowych nazwisk zostało dodanych do Alei Gwiazd w Odessie, teraz jest ich łącznie aż 34. Gwiazdy na cześć Ołeksandra Dowżenki, Borysa Necherady, Petra Nilusa, Olega Sokołowa, Ołeksandra Bleshchunowa i Mychajło Wodyany zostały dodane do istniejących już gwiazd. Kim są te osobistości i czym zasłużyli się dla Odessy?

Aleksander Dowżenko

W 1926 r. reżyser Aleksander Dowżenko przeprowadził się do Odessy. Miał wtedy 32 lata. Tutaj współpracował z Yurim Yanovskim w studiu filmowym VUFKU w Odessie. Odeskie studio filmowe stało się bardzo ważne w życiu reżysera. W tym samym roku, w którym przeprowadził się do Odessy, ukazały się jego pierwsze filmy – satyryczne komedie „Vasya the Reformer” i „Berry of Love”. Pomimo faktu, że wspomniane filmy nie przyniosły wielkiej sławy Dowżenko, stały się one jego pierwszymi krokami do sławy. W późniejszym czasie powstał film „Torba Dipkuriera”, który sprzedał się bardzo dobrze, a następnie film „Zvenigora”, który zyskał miano arcydziełem. Nie zatrzymując się na tym, co osiągnął, w 1929 r. Dowżenko nakręcił w Odessie film „Arsenał”, który stał się znany na całym świecie.

Boris Necherda

Ukraiński poeta „sześćdziesiątki” Borys Necherda urodził się w Żytomierzu, dzieciństwo spędził w Aleksandrii, a wszelkie jego dalsze losy związane są z Odessą. Tutaj ukończył wydział budownictwa okrętowego w Odeskim Instytucie Inżynierów Marynarki Wojennej, a następnie mieszkał i pracował w redakcji regionalnej gazety młodzieżowej, pełnił również funkcję sekretarza wykonawczego organizacji Odeskiego Związku Pisarzy Ukrainy. Opublikował 12 książek (w tym aż osiem w Odessie) i jedną powieść. Niektóre z jego dzieł uznano za hańbiące, co zmusiło go do publikowania za granicą, inne natomiast sprawiły że klaskano w dłonie podczas czytania jego wierszy.

Peter Nilus

Przyszły ukraiński artysta i pisarz przeprowadził się do Odessy w 1876 roku, kiedy miał siedem lat. Tutaj uczył się w szkole Piotra i Pawła, a następnie w Odessa Art School pod kierunkiem Kyriaka Kostandy. Następnie jego życie toczyło się w Petersburgu, a po powrocie do Odessy Nilus aktywnie zaangażował się w lokalne życie artystyczne. Od 1893r. był członkiem Towarzystwa Artystów Południowych, uczestnikiem prawie wszystkich wystaw odbywających się w latach 1890–1919. Nilus stał się także jednym z organizatorów Odeskiego Towarzystwa Literackiego i Artystycznego założonego w 1897 roku. W Odessie w 1919 r. ukazała się jego książka „Dunya i inne historie”. Przez wiele lat aktywnie współpracował z gazetami i magazynami w Odessie. Przez wiele lat Nilus mieszkał w domu swojego przyjaciela artysty E.I. Bukovetskoho, pod adresem Kniazia 27.

Odessa

Oleg Sokołow

Słynny ukraiński artysta urodził się i spędził większość swojego życia w Odessie. Tworzył cykle graficzne, lubił pop-art, abstrakcję, szukał związków między kolorem, kompozycją i muzyką. Od lat 50-tych aktywnie eksperymentuje z abstrakcją. Dzieła Olega Sokołowa, który przez wiele lat łamał dogmat, przyciągały naukowców, poetów i filozofów. Był bezwzględnie krytykowany i oceniany. Dzięki swej pracy zajął szczególne miejsce w sztuce ukraińskiej. Jego prace są przechowywane w wielu prywatnych kolekcjach zarówno na Ukrainie, jak i za granicą.

Alexander Bleschunov

Przyszły wspinacz, badacz i kolekcjoner Alexander Bleschunov przeniósł się do Odessy z Charkowa. W Południowej Palmyrze studiował chemię w Odessa College of Canning Industry, a następnie ukończył Instytut Inżynierów Transportu Wodnego w Odessie. W 1936 roku, gdy miał zaledwie 22 lata, zorganizował sekcję wspinaczki w Odeskim Komitecie Kultury Fizycznej i Sportu. Dziś to wydarzenie jest uznawane za narodziny alpinizmu w Odessie. Bleschunov został pierwszym szefem sekcji i kierował nią z krótkimi przerwami ponad 30 lat. W tym okresie pod jego kierownictwem odbywały się spotkania alpinistyczne oraz wyprawy naukowe i sportowe na Krym, Karpaty, Kaukaz i Pamir. Po II wojnie światowej pracował w Armenii, ale wrócił do Odessy, gdzie został kierownikiem laboratorium problemowego odeskiego Instytutu Chłodnictwa. Oprócz alpinizmu Bleschunov brał czynny udział w kolekcjonowaniu przedmiotów artystycznych. Obecnie w Odessie znajduje się muzeum miejskie, którego ekspozycją jest przede wszystkim kolekcja Aleksandra Bleschunowa. Dlatego właśnie muzeum to nazwano jego imieniem.

Michaił Vodyanoy

Teatr Komedii Muzycznej w Odessie nazwano imieniem M. Vodyanoya, ponieważ właśnie tam pracował on przez większość swojego życia. Przed przybyciem do Odessy pracował w teatrach w Piatigorsku, Lwowie i innych miastach. W 1953 r. Teatr Lwowski przeniósł się do Odessy i stał się Odeskim Teatrem Komedii Muzycznej. Mikhail Vodyanoy również przeprowadził się wraz z teatrem. Wielu Ukraińców szczególnie ceni aktora za rolę Popandopulo w filmach „Wesele w Malinowce”. Mówi się, że kiedy Vodyanoy pracował nad tą rolą, zwrócił się o pomoc do stylistów odeskich, wówczas jeden z nich podarował mu swoje ubrania – egzotyczną koszulę z palmami i egipskimi piramidami oraz jasny krawat. W sumie Michaił Vodyanoy zagrał ponad 150 ról, z czego w teatrze w Odessie -aż ponad setkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here