sobota, Grudzień 7, 2019

Zielone szkoły

0
Zielone szkoły

Choć zielone szkoły praktykowane są w Polsce od zaledwie kilkunastu lat, to wszyscy już zdążyli się przekonać, że niosą one ze sobą wiele korzyści. Są one bardzo dobrą okazją do tego by uczyć dzieci zagadnień i umiejętności, które nie są możliwe do przekazania w warunkach typowo szkolnych.

Jakie są główne zalety zielonych szkół?

Dzieci zazwyczaj niesamowicie cieszą się na samą wieść o tym, że w danym roku organizowana będzie zielona szkoła. Takie wyjazdy kojarzą im się z wieloma atrakcjami, zabawą i przygodą. Zielonej szkoły nie można jednak mylić z typową wycieczką kilkudniową, bo jej cel jest całkiem inny. Jak sama nazwa wskazuje dzieci jadą się tam uczyć, jednak owa nauka odbywa się w zupełnie innym trybie niż zwykle. Dzieci na takim wyjeździe mają okazje doznać większej ilość bodźców a przy okazji uczą się też pracy zespołowej. Okazuje się, że praca grupowa jest bardzo ważna, bo to właśnie w jej trakcie kształtują się takie cechy jak koleżeńskość i umiejętność podejmowania kompromisów. Długi czas przebywania z rówieśnikami sprzyja także wykształcaniu się postaw tolerancyjnych. Podczas zielonych szkół dzieci mogą zapoznać się bliżej ze środowiskiem przyrodniczym, poznać nowe rośliny i zwierzęta.

Zielona szkoła to bardzo dobre połączenie twórczej nauki z relaksem w nowym miejscu. Dzieci uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Mają także okazję by wiele nowego dowiedzieć się na tematy ekologiczne. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że takie wyjazdy sprzyjają poprawie relacji pomiędzy nauczycielami i uczniami. Ponadto młodzi ludzie mogą nabywać nowe umiejętności takie jak chociażby zasady poruszania się w obcym terenie. Oprócz tego w sytuacji, gdy pobyt jest na przykład nad morzem można zapewnić dzieciom dostęp do zdrowotnego jodu. Takie wyjazdy są okazją do pokazania dzieciom, jak ważny jest zdrowy styl życia. W tym czasie tworzą się dobre nawyki spędzania czasu na świeżym powietrzu wraz z rówieśnikami.

Jakie atrakcje mogą wystąpić na zielonej szkole?

Oferta biur podróży oraz towarzystw turystycznych w zakresie organizacji zielonych szkół jest dzisiaj bardzo bogata. Dzieci w czasie pobytu mogą realizować takie aktywności jak: piesze wycieczki, strzelanie z łuków, gry miejskie, dyskoteki tematyczne czy zadania ze sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Ponadto odbywają się wycieczki do zagród gospodarczych, rezerwatów czy muzeum leśnictwa. Oprócz tego organizuje się pokazy gimnastyki czy spotkania  z trenerami edukacji ekologicznej.

Wakacje i noclegi w Stegnie

0
noclegi w Gąskach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w codziennym życiu odgrywa odpoczynek. Zazwyczaj wszyscy są zabiegani i bez przerwy martwią się swoimi obowiązkami albo różnymi problemami w domu czy w pracy. Niestety w natłoku tylu istotnych wyzwań bardzo łatwo można zapomnieć o sobie i o skutecznym wypoczynku. Dlatego warto przynajmniej raz w roku zaplanować urlop nad morzem w taki sposób, by zapewnić sobie spokój oraz relaks. Dobrym miejscem na tego typu wakacje będzie z pewnością Stegna, która zachwyca widokami oraz nadmorskimi atrakcjami.

Bardzo dobra lokalizacja

Stegna to nadmorska wieś, która nie należy jednak do najmniejszych terenów. Leży nad Zatoką Gdańską, na Żuławach Wiślanych i w pobliżu Mierzei Wiślanej, dzięki czemu może pochwalić się zachwycającymi krajobrazami, do których bardzo chętnie się wraca. Na uwagę zasługują także środki transportu, które do niej prowadzą. Do Stegny można między innymi dojechać niezwykłą koleją wąskotorową, co dla wielu osób stanowi dodatkową atrakcję. Oprócz tego w sezonie letnim komunikację ułatwiają liczne autobusy oraz rozbudowana sieć dróg, dzięki której można nieco przyspieszyć całą podróż.

Czysta plaża i wyjątkowe zabytki

Osoby, które uwielbiają czyste morze, szerokie plaże i niezbyt dużą ilość plażowiczów, z pewnością będą zadowolone, jeśli na wakacje wybiorą się do Stegny. Na brzeg morza prowadzą pachnące drzewami, malownicze leśne ścieżki, a na plaży znajduje się sporo atrakcji zarówno dla starszych, jak i młodszych turystów. Ci pierwsi mogą ucieszyć się z obecności przystani morskiej, a dla dzieci ciekawym urozmaiceniem będą wysokie zjeżdżalnie.

Na uwagę zasługują także muzea oraz zabytki, których w Stegnie z pewnością nie brakuje. Podczas wizyty w tym miejscu warto odwiedzić między innymi wyjątkowy Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który pochodzi z XVII wieku i przy którym znajduje się też zabytkowy dzwon liczący prawe 400 lat. Inną ciekawą atrakcją jest Bursztynowa Komnata Muzeum, której właściciel jest ogromnym pasjonatem swojej kolekcji. Z kolei dla młodszych turystów powstała specjalna wystawa zabawek z Kinder Niespodzianki.

Jak znaleźć najlepsze noclegi w Stegnie?

Choć Stegna nie jest dużą turystyczną miejscowością, nie brakuje w niej dobrze rozwiniętej bazy noclegowej. Turyści z powodzeniem mogą wybierać spośród wielu apartamentów czy prywatnych kwater, w okolicy natomiast znajdzie się także hotel z wieloma wygodnymi udogodnieniami. Warto jednak pamiętać, żeby przed rezerwacją danego miejsca uważnie przejrzeć zdjęcia oferowanych pokoi, przeczytać komentarze innych gości, a także zapoznać się z zamieszczonym przez właścicieli regulaminem. Tych kilka kroków potrafi znacznie odmienić jakość wypoczynku i zminimalizować ryzyko pojawienia się jakichkolwiek komplikacji związanych z noclegami.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, by uważnie przejrzeć wszystkie oferowane noclegi w Stegnie, możesz skorzystać ze specjalnej strony internetowej PrzyMorzu.pl, która znacznie przyspiesza cały ten proces. W zależności od własnych potrzeb wybierzesz niezbędne udogodnienia oraz dobierzesz cenę, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

Wyjazdy integracyjne – co powinien wiedzieć nowy pracownik?

0
Wyjazdy integracyjne - co powinien wiedzieć nowy pracownik?

Polacy spędzają w pracy około 9 godzin dziennie. Nie ulega wątpliwości, że statystyki windują szczególnie pracownicy korporacji. Wielkie, międzynarodowe przedsiębiorstwa słyną z pracowników wyrabiających ogromną liczbę nadgodzin. Nic dziwnego, że dla zatrudnionych w nich osób siedziba firmy może stać się drugim domem, a współpracownicy namiastką rodziny.

Aby ułatwić nowym pracownikom zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu pracy, korporacje kładą duży nacisk na polepszenie relacji między pracownikami. Skróceniu dystansu oraz zacieśnieniu więzi służą przede wszystkim wyjazdy integracyjne. Idea, która im przyświeca jest bardzo prosta. Wszystko sprowadza się do wyrwania pracownika z jego dotychczasowego środowiska i wrzuceniu go w nowe. Kiedyś na wyjazdach integracyjnych chodziło głównie o wspólne imprezowanie. Obecnie coraz popularniejsze stają się wyjazdy połączone z ekstremalnymi przeżyciami. Na porządku dziennym są spływy kajakowe, gry w paintball oraz inne aktywności, które wymagają od zespołu szeroko rozumianej współpracy. Oczywiście jest to również doskonała okazja do zabawy i po prostu do wspólnego spędzenia czasu oraz lepszego poznania się.

Korporacje dbają również o pracowników z wieloletnim stażem pracy. Aby utrzymać ich zaangażowanie i wydajność organizują często tzw. wyjazdy motywacyjne. Liczne badania wykazały, że pieniądze motywują ludzi tylko do pewnego momentu. Dużo lepszą zachętą do wydajnej pracy są ekscytujące wrażenia. Nic nie pobudza tak kreatywności, jak oderwanie się od codziennej rutyny. Poszukując ciekawych ofert warto zwrócić uwagę na wyjazdy firmowe z trco.pl. Jeżeli zorganizujemy wyjazd dla pracowników z pomocą profesjonalnej firmy, to będziemy mieć pewność, że wrócą z podróży zadowoleni. Doświadczony organizator wycieczek będzie nie tylko czuwać nad bezpieczeństwem grupy, ale także zadba o miłą i sympatyczną atmosferę podczas wyjazdu. Zamiast samemu borykać się z rezerwacjami, lepiej powierzyć planowanie i organizację wyprawy solidnej firmie.

Więcej: https://trco.pl/

Co zobaczyć w Tajlandii, kiedy zwiedza się na własną rękę?

0
Co zobaczyć w Tajlandii, kiedy zwiedza się na własną rękę?

Tajlandia to egzotyka, która pociąga coraz więcej osób. Niestety, więcej turystów to większa komercjalizacja tego miejsca. W ten sposób kraj zatraca swoje pierwotne piękno. Turyści widzą to, co mają zobaczyć. Żeby jednak mieć szansę na spróbowanie prawdziwej Tajlandii trzeba wybrać się do niej na własną rękę. Takie podróże są najlepsze. Co zobaczyć by bawić się świetnie?

Tajlandia – plan podróży

Bangkok

To stolica Tajlandii. Miejsce, do którego zjeżdżają się ludzie poszukujący przygód. Można tam spróbować lokalnych przysmaków. Od różnego rodzaju skomplikowanych dań aż po owady w czekoladzie. W tym samym mieście można też zachwycić się świątyniami – Wat Phra Kaew – Świątynią Szmaragdowego Buddy oraz – Wat Po – Świątynią Leżącego Buddy. To miasto tętni życiem. Można w nim spróbować wszystkiego… na co wystarczy odwagi. Bangkok to miasto wielu kultur. Jeśli, więc starczy Ci sił to możesz też odwiedzić China Town i indyjską dzielnicę. Możesz też przejechać się tuk tukiem. Takie przeżycie dostarczy Ci wiele emocji. Pamiętaj jednak, że Bangkok jest nie tylko ogromny, ale może też okazać się niebezpieczny. Uważaj na kieszonkowców i nie noś przy sobie dużych kwot i najważniejszych dokumentów.

Thailand Elephant’s World

To miejsce, które warto odwiedzić. To niezwykłe sanktuarium, które jest domem dla słoni. Większość tych zwierząt to ofiary tajlandzkiej turystyki. Słonie niestety, są w niej wykorzystywane bardzo często. Są one zmuszane do pracy, która je krzywdzi. Na szczęście w słoniowej oazie mogą one odpocząć i wrócić do formy.

Krabi

Po mieście przyjdzie też pora na obejrzenie tajlandzkiej plaży. Wybrzeże Krabi nadaje się idealnie do tego, by się odpocząć i zachwycić się pięknem przyrody. Lazurowa woda i biały piasek będą też świetnym tłem dla pamiątkowych zdjęć.

Koh Mook

To Rajska Wyspa w prowincji Trang. To jedna z najpiękniejszych wysp na świecie. Jest wyrwana jak z bajki. Koniecznie trzeba ją zobaczyć i spędzić na niej kilka dni. Pobyt na niej to okazja też do przepłynięcia się skuterem, mototaksówką,czy longtail boat. Przejrzysta woda, palmy i błękitne niebo… To wszystko wpisuje się w definicję Rajskiej Wyspy. Jeśli, więc marzy Ci się pobyt w raju to koniecznie leć na Koh Mook. Jedną z atrakcji wyspy jest Emerald Cave, czyli Szmaragdowa Jaskinia. Można się dostać do niej wyłącznie od strony morza. Prowadzi do niej tunel, w który można dostać się tylko kajakiem lub wpław. Wyspa Koh Mook niejedno ma imię. Na jej zachodniej stronie jest słynna Charlie Beach. Również zasługuje ona na sporo uwago turystów.

Planujemy urlop we Władysławowie

0
Planujemy urlop we Władysławowie

Największym atutem turystycznym naszego kraju jest jego różnorodność. Osoba, która chce spędzić udany urlop nie musi wcale wyjeżdżać z Polski. W naszym kraju można zaplanować udany wypoczynek bez większego trudu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że do większości miejscowości turystycznych w Polsce jest doprowadzona linia kolejowa. Ma to bardzo duże znaczenie praktyczne. Do każdego miejsca w Polsce jesteśmy w stanie łatwo i tanio dojechać w ciągu zazwyczaj kilku godzin.

Jednym z bardziej atrakcyjnych rejonów jest bez wątpienia wybrzeże gdańskie. Jednak nie każdy chce spędzać swój wolny czas w dużej aglomeracji, jaką jest Trójmiasto. Wiele osób szuka odpoczynku i ukojenia z dala od problemów wielkich miast takich jak zatory drogowe czy też hałas. Takie osoby również znajdą coś dla siebie w okolicy.

Idealną miejscowością na udany weekend jest Władysławowo. Miejscowość ta położona jest u nasady Półwyspu Helskiego, w związku z tym można łatwo do niej dojechać zarówno drogą lądową jak i pociągiem. Jeżeli chcemy jednak spędzić kilka dni i naszym celem jest Władysławowo noclegi są koniecznością. Wiele osób w takiej sytuacji sięga po wyszukiwarkę internetową i w celu wyszukania ofert noclegowych nad morzem wpisuje frazę Władysławowo kwatery. Jest to bardzo dobry sposób. Pozwala on na dobre rozeznanie na rynku wolnych pokoi z odpowiednim wyprzedzeniem.

Nie jest tajemnicą, że w sezonie turystycznym w miejscowości Władysławowo pokoje i apartamenty nie są łatwo dostępne. Dlatego trzeba działać z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie stoimy na przegranej pozycji, jeżeli chodzi o rezerwację wolnych pokoi we Władysławowie. Po małym rekonesansie za pomocą wyszukiwarki internetowej dostaniemy namiary na wiele podmiotów oferujących nocleg we Władysławowie. Z każdym takim podmiotem będziemy mogli skontaktować się telefonicznie i ustalić, czy są wolne miejsca. Takie wiadomości z pierwszej ręki są często najbardziej aktualne i mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Dlatego w dobie internetu i komunikacji elektronicznej nie należy zaniedbywać tradycyjnych form kontaktu.

Kantor w Warszawie

0
Kantor w Warszawie

Wybierając się w podróż zawsze trzeba pamiętać o jedynym ważnym fakcie – niemalże każde państwo na świecie ma swoją własną walutę. O ile wizyty w krajach europejskich zazwyczaj wymagają tego, aby po prostu zdobyć nieco euro, kiedy zaczyna się podróżować dalej, wymiana walut staje się nieco trudniejszym procesem. Oznacza to, że najlepszym pomysłem jest zadbanie o to, aby posiadać sporą sumę pieniędzy, które można będzie użyć w kraju docelowym. Najprostszym sposobem na to, aby zdobyć obcą walutę jest oczywiście wizyta w kantorze. Nie każdy z nich ma ofertę na tyle szeroką aby pomóc w zdobyciu mniej popularnych walut, ale ostatecznie nikt nie musi się martwić o tego rodzaju problemy, zwłaszcza jeżeli mieszka w Warszawie.

W większych miastach działa wiele kantorów, dlatego też zazwyczaj nie ma żadnych trudności z tym aby znaleźć to czego się potrzebuje. Każdy kantor w centrum Warszawy jest otwarty we wszystkie dni robocze i zawsze zapewnia bardzo atrakcyjne stawki. Warto bowiem pamiętać, że w zależności od tego z usług którego kantoru się korzysta, opłaty za wymianę waluty mogą być wyższe lub niższe. Ze względu na dużą konkurencję, kursy walut w Warszawie zazwyczaj są na raczej stabilnym poziomie. Dzięki temu żaden kantor, nawet kantor w centrum Warszawy, nie musi się obawiać o to, że straci wiele klientów do konkurencji, która oferuje bardziej atrakcyjne warunki.

Zatem wymiana walut w Warszawie jest procesem stosunkowo prostym do przejścia. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze warto jest zainwestować nieco czasu w to, aby rozeznać się w ofertach jakie przygotowały poszczególne kantory dla swoich klientów. Dobry kantor w centrum Warszawy nie powinien zawyżać stawek na tyle, aby sprawić, że klienci będą zauważali różnice w cenach pomiędzy różnymi placówkami. I pomimo że kursy walut w Warszawie, jak już wyżej wspomniano, często bywają bardzo stabilne, zawsze dobrze jest być poinformowanym co do szczegółów oferty w kantorach. Dzięki temu cała wymiana walut w Warszawie nie wiąże się z niepotrzebnymi kosztami i zawsze przebiega bezproblemowo.

Odpowiednio zorganizowany obóz nad jeziorem

0
Odpowiednio zorganizowany obóz nad jeziorem

Wydaje Wam się, że wybór wakacyjnej lokalizacji dla Waszej pociechy jest stosunkowo prosty? Szybko jednak można przekonać się, że rzeczywistość w tym temacie wcale nie jest taka różowa. Opcji jest bowiem dużo, a niestety nie każda z nich gwarantuje jakość na najwyższym możliwym poziomie. Was natomiast interesują wyłącznie fachowo zorganizowane obozy nad jeziorem? Takich propozycji na szczęście również nie brakuje. Podpowiemy Wam, gdzie rzeczywiście należy ich szukać.

Czym tak naprawdę musi charakteryzować się porządny obóz nad jeziorem? Na pewno teraz zastanawia Was ta konkretna kwestia. Przede wszystkim takie rozwiązanie powinno być zorganizowane przez fachowców. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj wychowawcy. Najlepiej, aby były to osoby doświadczone – takie, które potrafią pracować z rozmaitymi dzieciakami. Oczywiście, wychowawca musi być również niekarany, mieć dobre podejście do tego zawodu, po prostu kochać współpracę z pociechami w różnym wieku. Nie można tego czynnika na pewno bagatelizować, ponieważ od tego w głównej mierze zależy, czy dzieci będą zadowolone z takiego wakacyjnego wypadu. Nic więc dziwnego, że dużo osób zwraca uwagę na tego typu kwestie właśnie w pierwszej kolejności. Poza tym obóz nad jeziorem musi gwarantować rozmaite formy aktywności. Po to, aby dziecko tak naprawdę w ogóle nie nudziło się oraz nie narzekało na nudę lub monotonię itp. Bez cienia wątpliwości ważne w tym temacie jest to, aby nie brakowało ruchu na świeżym powietrzu, imprez integracyjnych itd. Liczy się bezpieczeństwo, ale również dobra zabawa, prawda?

Taki właśnie obóz można znaleźć na stronie internetowej kogis.pl. Badania pokazują, że coraz więcej osób odwiedza tę witrynę online. Po co tak naprawdę powstała jednak platforma Kogis? W takim celu, aby rodzice bez kłopotu mogli znaleźć idealne dla swoich dzieci propozycje. Na stronie internetowej kogis.pl macie okazję zdecydować się na rozmaite zielone szkoły, wycieczki szkolne, obozy zimowe, kolonie itp. Oczywiście, nie brakuje również obozów typowo letnich. Interesuje Was przede wszystkim obóz nad jeziorem? Pamiętajcie, że możecie zdecydować się na obozy odbywające się na terenie Polski lub obozy zagraniczne – wszystko zależy od Waszej decyzji oraz Waszych możliwości finansowych. Dlaczego jednak warto korzystać z platformy Kogis? Są tam jedynie sprawdzone oferty od zweryfikowanych przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Takie firmy mają duże doświadczenie, nie brakuje im pozytywnych opinii za swoją do tej pory wykonaną działalność. Rodzice mogą być pewni, że taki obóz nad jeziorem będzie od samego początku aż do samego końca całkowicie bezpieczny i udany. Dlaczego?

Zaraz to wszystko Wam konkretnie wyjaśnimy. Może rozpoczniemy od tego, że na stronie internetowej kogis.pl można po prostu zdecydować się na rozmaite tematyki. Bez żadnego kłopotu macie okazję zdecydować się na obóz nad jeziorem sportowy, taneczny, artystyczny, językowy itp. Zajęcia są związane nie tylko z motywem przewodnim. Nie brakuje wycieczek, imprez integracyjnych, rozmaitych gier oraz konkursów. Nad bezpieczeństwem pociech czuwają wychowawcy. Takie osoby są do dyspozycji dzieci tak naprawdę 24 godziny na dobę. Podobnie, jak fachowa opieka medyczna. Bezpieczeństwu sprzyja również to, że pociechy tak naprawdę na zajęciach korzystają wyłącznie z dobrego, certyfikowanego sprzętu itp. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to również ma naprawdę w tym temacie gigantyczne wręcz znaczenie, prawda? Nie zapominajcie również o tym, że pociechy w żadnym wypadku nie będą narzekały na zakwaterowanie, ani na jakość posiłków, które są podawane 4 razy dziennie. Nie bez znaczenia jest to, że każdy obóz nad jeziorem – oraz ten nad morzem, w górach – są we właściwym terminie zgłoszone do kuratorium… W związku z tym rodzice mogą być pewni, że ich pociechy tak naprawdę będą całkowicie bezpieczne. Natomiast dzieci będą bardzo zadowolone, ponieważ nie brakuje ogólnie różnych form zabawy itp.

Dlaczego warto biegać w górach?

0
Dlaczego warto biegać w górach?

Bieganie od kilku lat staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. I to nie tylko udział w biegach ulicznych, ale także bieganie w biegach górskich. W Polsce pojawiło się wiele imprez biegowych dedykowanych dla „górali” pragnących zmierzyć się z coraz to dłuższym dystansem, z coraz większymi trudnościami. Biegają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Organizowane są biegi górskie na 20, 30, 50, 80 a nawet – tak jak Łemkowyna Ultra Trial – na 150 km. Wymaga to od uczestnika niespotykanego hartu ducha, a sam udział i ukończenie go daje ogromną ilość pozytywnej energii.

Sceneria biegów górskich

Biegając po górach warto to robić dla wyjątkowej scenerii. Podbiegi i zbiegi, góry i doliny, lasy i łąki, strumienie i rzeki, sarny i Ty. Warto wyruszyć na górską trasę, bo przyroda każdego dnia potrafi być zupełnie inna. Trasa która wczoraj była łatwa, dziś będzie prawdziwym wyzwaniem – raz skąpana w słońcu, innym razem pokryta strugami deszczu, które z łatwością zamienią ścieżki w rwące potoki. Bieganie po górach, to także przebywanie w obszarach wolnych od dróg, samochodów, przemysłu i zanieczyszczeń. Przemierzanie kilometrów po górskim szlaku nie można porównać do trasy pokonanej w miejskim parku, czy na ścieżce wzdłuż ruchliwej ulicy. Korzyść w tym przypadku z przebywania w górach jest niepodważalna.

Trening biegowy w górach

Bieganie po górach to wspaniały trening i przygotowanie to biegów ulicznych. Zupełnie inne partie mięśniowe pracują przy podbiegach, a inne przy zbiegach. Pokonywanie wzniesień i zbiegi, to także doskonały trening mentalny, który pozwala nam poznać swój organizm i wyznaczyć granice wytrzymałości i strachu. Oczywiście rozpoczynając przygodę z bieganiem w górach, trzeba się odpowiednio do tego przygotować. W czasie biegów górskich nie zawsze trasa jest oczywista i dobrze oznakowana, a nakłada się na to nasze zmęczenie i utrata czujności. O pomyłkę więc łatwo. Dlatego nasze pierwsze biegi warto dobrze zaplanować, czasem trasę wcześniej przejść, aby mieć pewność co do miejsca w którym się znajdujemy. Warto na początku przygody z bieganiem wziąć udział np. w weekendach biegowych organizowanych w Beskidzie Niskim. Wówczas, w niewielkiej grupie, bez presji czasu, z wgranym śladem gpx do telefonu lub zegarka, będzie nam o wiele łatwiej nawigować i przemierzać kolejne kilometry. Biegając w grupie, nasz organizm łatwiej będzie znosił trudności, gdyż będziemy próbowali dostosować się do tempa zespołu, nawet jeżeli jest ono dla nas dużym wyzwaniem. To z kolei pozwoli nam podnieść swoją wydolność i wytrzymałość.

Stopniowanie trudności

Rozpoczynając udział w biegach górskich zacznij od krótkich dystansów. Jeżeli masz za sobą starty na asfalcie na dystansach 10 i 20 km rozpocznij biegi od dystansów o 30% krótszych. Na początek 6 km będzie optymalne. Okaże się w praktyce, że nawet takie odległości początkowo ciężko będzie pokonać, jeżeli po drodze będą wzniesienia i zbiegi do pokonania. Stopniowe zwiększanie odległości jest jak najbardziej wskazane, należy jednak pamiętać, że nie tylko ilość, ale także jakość treningu jest ważna. Nie tylko suma kilometrów będzie w końcowym rozrachunku istotna, ale także realizacja treningów siłowych w postaci podbiegów, interwały, przebieżki i biegi tempowe. Nadmierne lub zbyt gwałtowne zwiększanie dystansu może prowadzić do przeciążeń i kontuzji czego zapewne chcielibyśmy uniknąć.

Dobór sprzętu do biegania

Bieganie po górach na początku naszej przygody nie wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Nie warto rozpoczynać przygody z biegami górskimi od wizyty w specjalistycznym sklepie i drylowania naszego portfela. Pamiętajmy, że Kenijczycy najlepsze wyniki uzyskują w biegach długich, a zapewne każdy z nich w dzieciństwie przemierzał setki kilometrów boso. My nie musimy wyruszać na trasę boso, ale warto pamiętać o kilku przydatnych rzeczach, które może na wynik nie będą miały wpływu, ale mogą nam zapewnić bezpieczeństwo. Na górskie bieganie warto zapakować do podręcznego bagażu żele i wodę. Nie ma nic gorszego jak kończąca się bateria w naszym organizmie. Brak wody i energii może być bardzo niebezpieczny w górach. Każdy bieg to doskonała szkoła życia i lekcja poznawania swojego organizmu – warto ją dobrze wykorzystać. Obowiązkowo w czasie biegu należy mieć ze sobą naładowany telefon z wgraną trasą i mapą offline, folię nrc, cienką kurkę przeciwdeszczową i papier toaletowy (on potrafi przydać się w najmniej oczekiwanym momencie). Jeżeli już wszystko wiadomo to w drogę.

Gdzie pojechać na wakacje 2019

0
Gdzie pojechać na wakacje 2019

Chociaż miesiąc maj nie przywitał nas ciepło, z całą pewnością przypomina nam o zbliżających się wakacjach. Oczywiście, wśród nas znajdą się tacy, którzy mają nie tylko wybrane miejsce podróży, ale także opracowali już dokładny plan wycieczki. Jednakże, nie ma się co uszukiwać, że są oni w mniejszości. Większość z nas dopiero zabiera się zaplanowanie, a raczej szuka inspiracji i podpowiedzi gdzie pojechać na wakacje 2019.

Ciekawe miejsce, skąpane w słońcu

Wakacje w Polsce również będą niezapomniane. Jednakże, mimo pięknych miejsc, które znajdziemy na mapie, nie dostajemy w pakiecie gwarancji słonecznej pogody i wysokich temperatur. A to właśnie z tym kojarzy nam się wymarzone lenistwo. Mamy więc idealną propozycję dla wszystkich tych, którzy uważają podobnie i chcą spędzić urlop, nie tylko w malowniczym i pełnym uroku miejscu, ale także mieć pewność, że pogoda nie spłata im figla. Jeśli chcemy od samego rana przechadzać się w promieniach słońca, kierunkiem naszych tegorocznych wakacji powinna być Indonezja, a dokładnie urokliwa wyspa Bali.

Wycieczka na Bali

Nie jeden z nas słyszał pewnie, że to idealne miejsce na urlop. Czy wiecie jednak dlaczego wycieczka na Bali jest dobrym wyborem? Otóż Bali, lub jak często można usłyszeć, wyspa bogów, to miejsce idealne. Mamy tam wszystko, począwszy od pięknej pogody, przez zapierające dech w piersiach widoki, bogactwo niczym nie zmąconej natury, miejsca zamieszkałe przez rdzennych mieszkańców, skończywszy na atrakcjach dla aktywnych podróżników, luksusowych kurortach i restauracjach.

Z jednej strony wyspa Bali pozwala nam odkryć to co nieodkryte. Jest to wyspa, którą zamieszkują rdzenni mieszkańcy, trudniący się w tradycyjnej pracy. Zobaczymy idealnie zachowaną sztukę balijską i miejsca kultu religijnego. Gęste lasy tropikalne, bogactwo natury i wiele egzotycznych gatunków zwierząt- to Bali nieznane. Z drugiej strony, pełne przepychu miejsca, stworzone dla turystów, którzy nie marzą o wakacjach w dżungli, a raczej chcieliby przeżyć wakacje w luksusowych apartamentach, w dzień oddając się kąpielom słonecznym, pływając w błękitnych wodach oceanu, nurkując i podziwiając najpiękniejsze rafy koralowe na świecie.

Gdzie pojechać na wakacje 2019

Wyspa Bali to piękno w czystej postaci. Do tego tak różnorodne. Jednego dnia przedzierasz się przez gąszcz lasów deszczowych, podziwiasz pola ryżowe i obserwujesz mieszkańców odsalających wodę morską. Kolejny dzień spędzasz na pięknej, piaszczystej plaży, popijasz drinki z palemką i relaksujesz się kąpielą w wodach oceanu.

Oczywiście, to tylko słowa. Najlepiej będzie jeśli to wszystko sprawdzisz samemu. Wycieczka na wyspę Bali z https://duabenua.com/pl/ to gwarancja niezapomnianej przygody. Z nami dotrzesz w miejsca, które nie są dostępne dla każdego i poznasz wyspę od środka. Nie musisz się o nic martwić. P.S. Damy Ci także chwilę relaksu abyś mógł poznać uroki balijskich plaż.

Tanie podróżowanie samolotem – Top 5 porad dla początkującego globtrotera

0
Tanie podróżowanie samolotem – Top 5 porad dla początkującego globtrotera

Podróżowanie jest czystą przyjemnością. Wszak nie należy marnować życia na siedzenie przed telewizorem z pilotem w ręku. Tym bardziej, że można zorganizować naprawdę świetną wycieczkę za naprawdę nieduże pieniądze. Oczywiście już na początku polecamy wam zakupienie odpowiedniej walizki na kółkach. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam top 5 porad dla początkującego globtrotera.

ZOBACZ TEŻ